O roubenkách

Historie a současnost roubených domů

Dřevo využívá člověk pro stavbu svých obydlí od dávnověku. Nyní pověst dřeva, jako stavebního materiálu, prožívá svou renesanci, ať už ve formě sendvičových dřevostaveb či právě roubených domů. Změnila se doba i nároky na bydlení, ale vlastnosti dřeva zůstaly i po staletích stejné.

Dřevo bylo a je stavební materiál dostupný, dobře opracovatelný, navíc s výbornými fyzikálními a izolačními vlastnostmi. Nemůžeme opominout zdravotní stránku věci, kdy dřevěný masivní dům velmi přirozeně reguluje vlhkost v domě na optimální hodnot. Život v dřevěném domě přináší nenapodobitelný pocit harmonie s přirodou a tradicí, který se v dnešní době ztrácí.

Z našich zkušenosti víme, že roubené i hrázděné domy, které opravujeme jsou mnohdy staré i přes 250 let. Nutno podotknout, že dřevěné domy tento čas přežily bez použití přípravků stavební chemie, kterými dnes běžně disponujeme. Mnohé z těchto staveb, které byly postaveny na dobrém základu jsou dodnes důstojnou součástí svého okolí.

Časté obavy z krátké životnosti roubenek a domů z masivu nejsou na místě. Při dodržení správných tesařských postupů a využití moderních ochranných nátěrů může dřevěný rodinný dům postavený ve 21. století bez problémů sloužit i dětem našich dětí.

Roubený dům v krajině

V posledních letech se stále více stavebníků a investorů rozhoduje pro roubený dům či stavbu z dřevěného masivu. V porovnání s vyspělými evropskými státy je však u nás podíl dřevostaveb stále poměrně nízký.

Jistě se shodneme, že roubené domy byly a dodnes jsou typickou zástavbou pro českou krajinu a patří do ní. Proto je však nutno již při výběru pozemku na stavbu roubenky hledět na to, jak výsledek našeho snažení zapadne na dané místo.

Pokud pomineme některé horské vesničky, které si kupodivu až dodnes uchovaly svůj původní ráz, je faktem, že dominantou našich vesnic jsou nyní zděné domy hlavně z minulých socialistických desetiletí. Přestože roubenka na vesnici patří, i zde je nutno této stavbě dát trochu izolované umístění, aby ke stavbě přilehlý pozemek dotvořil jedinečnost místa.

Novostavba roubenky krčící se na malém pozemku mezi dvougeneračními zděnými domy používajícími zbylá okna z tehdejší panelové výstavby působí trochu nepatřičně. Vybírejte proto pozemek pro svou roubenku s vědomím, že toto místo bude vaším domovem na další dlouhá léta. Dělejte při volbě místa pro váš dům jen ty nejnutnější kompromisy.

Dejte svému budoucímu dřevěnému domu místo a prostor. Mírný svah a blízkost lesa nebo skupiny stromů jsou ideální lokací pro váš nový domov.

Je velmi zajímavé, že naši předci a mistři tesaři v minulosti vybírali vhodná místa pro stavbu vždy zcela intuitivně. Bez pouček z odborných knih, rad projektantů, stanovisek stavebních úřadů a jejich úředníků uměli vycítit, kde je to správné místo pro dům a pro život.

Dnes módní a často používané učení Feng-Shuei, které dává dobré rady pro umístění stavby v krajině a pro volbu vnitřní dispozice domu, je právě oním východoasijským receptem namíchaným ze století zkušeností, moudrosti a varování před slepými uličkami v architektuře.

Jak nám potvrdila slova jednoho architekta z Českého ráje, který je odborníkem právě na toto asijské učení, je až k neuvěření, že právě ve většině starých roubených chalup nacházel téměř všechna pravidla tohoto učení v praxi. Počínaje umístěním těchto domů v krajině, jejich orientací vůči světovým stranám a konče jejich jednoduchou dispozicí, která přesně ctí tehdejší životní styl vyplněný těžkou prací a běh ročních období.

Obytná sednice, ve které se připravovalo jídlo a měla současně obytnou funkci se odehrával vlastně veškerý rodinný život. S úsměvem tedy můžeme přijmout „novátorská“ architektonická řešení vnitřních prostor domů, která v posledních dvou desetiletích dávají přednost spojení prostoru kuchyně a tzv.obývacího pokoje. Opět se ukazuje, že se obloukem vracíme ke starým a vyzkoušeným receptům z minulých staletí.

  • maly-listopad_2009jpg.jpeg
  • 01-10-12-10-32-11-dsc00024jpg.jpeg